FRIEDHELM MENNEKES: (nad)PROSTOR

FRIEDHELM MENNEKES: (nad)PROSTOR

Přednáška s debatou

Akce se uskutečnila ve středa 5. února 2014 v 19.30 hod.

Místo konání: barokní refektář (vstup Jilská 5)

Prof. Mennekes pronese přednášku, která se zaměří hlouběji na problematiku prostoru: Jaké nové prostory otevírá umění, hudba a světlo? A jaké jsou předpoklady toho, aby do nich člověk mohl vstoupit?

Tato přednáška naváže na debatu, která proběhne 4. února 2014 v sakristii akademického kostela Nejsv. Salvátora po večerní mši sv., při níž bude představena kniha Nadšení a pochybnost I / Nové umění ve starém kostele za přítomnosti jejího autora Friedhelma Mennekese SJ, Tomáše Halíka a Norberta Schmidta. Kniha známého jezuity pojednává z velké části o intervencích současného umění, které pater Mennekes pořádal ve svém pozdně gotickém kostele sv. Petra v Kolíně nad Rýnem. Debatující se dotknou základních otázek vztahu víry, teologie, současného umění a kultury: K čemu vůbec člověk potřebuje současné umění? Čím může umění obohatit život víry a samotný liturgický prostor? Jaké povahy je zlom mezi tzv. starým a novým uměním?

Friedhelm Mennekes SJ (* 1940), jezuita a emeritní profesor praktické teologie a sociologie náboženství na Phil.-theol. Hochschule Sankt Georgen ve Frankfurtu nad Mohanem. Od konce 70. let se aktivně účastnil dialogu církve, víry a toho nejlepšího současného umění (Alfred Hrdlicka, Arnulf Rainer, Antoni Tapies, Cindy Sherman, Eduardo Chillida, James Lee Byars, Anish Kapoor, Magdalena Abakanowiczová, Jannis Kounellis atd.). Nejdříve pořádal výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem ve své farnosti Nied a na frankfurtském hlavním nádraží. V letech 1987–2008 působil v Kolíně nad Rýnem, kde založil dnes již světoznámou Stanici umění Sv. Petra – Kunst-Station St. Peter. Mennekes je autorem mnoha knih, katalogů a odborných článků a hostujícím profesorem na několika světových univerzitách.

Zde naleznete více o knize Nadšení a pochybnost, kterou vydalo nakladatelství Triáda ve spolupráci s Centrem teologie a umění.

Ohlasy v médiích

FRIEDHELM MENNEKES: (nad)PROSTOR

jesuit.cz,Friedhelm Mennekes v Praze přednášel o (nad)PROSTORu, 30­. 1. 2014. Čtě­te zde.

Centrum teologie a umění UK Praha, ctu-uk.cz, Friedhelm Mennekes – Síla prostoru. Stanice umění u sv. Petra, 6. 2. 2014­. Čtěte zde.

Německý jezuita Mennekes představí v Praze vize o novém umění ve starém kostele, christnet.cz, 30. 1. 2014. Čtěte zde.

FOTOGALERIE zde.

 zobrazit ostatní akce