KŘESŤANÉ, BLÍZKÝ VÝCHOD A ISLÁMSKÝ STÁT

KŘESŤANÉ, BLÍZKÝ VÝCHOD A ISLÁMSKÝ STÁT

poslední stádium genocidy?

Akce se uskutečnila v úterý 10. listopadu 2015 v 17.00 hod.

Tématický okruh (cyklus): Příběhy křesťanství 20. století v českých zemích

Místo konání: barokní refektář (vstup Jilská 5)

Konference CSI – Křesťanská mezinárodní solidarita a Občanský institut ve spolupráci s Dominikánskou 8  

Hosté: John Eibner, Tomáš Pojar, Michal Řoutil, Salman Hasan

Moderuje: Jan Fingerland

Již v roce 2011 varoval John Eibner z CSI před hrozící genocidou náboženských menšin na Blízkém východě. Mnohé elity považovaly varování za přehnané. Varování se ale bohužel v těchto dnech naplňuje, protože loňský nástup Islámského státu proces urychlil.

Dr. John Eibner, významný americký křesťanský aktivista za lidská práva. V současnosti je viceprezidentem Křesťanské mezinárodní solidarity a manažerem blízkovýchodního projektu CSI

Tomáš Pojar, diplomat (bývalý velvyslanec v Izraeli), bezpečnostní analytik a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO Institut.

Mgr. Michal Řoutil Ph.D., expert na Blízký východ z FF UK

Dr. Salman Hasan, irácký křesťan, konvertita od islámu, aktivista za lidská práva a ředitel společnosti ICOM.

Jan Fingerland, redaktor Českého rozhlasu a odborník na problematiku Blízkého východu.

CSI – Křesťanská mezinárodní solidarita byla založena v roce 1977 jako nekonfesní organizace. Česká pobočka pak v roce 1992. Monitoruje stav náboženské svobody a informuje o postavení křesťanů. Vydává tiskoviny. Financuje a organizuje projekty zaměřené na konkrétní pomoc pronásledovaným, vězňům a jejich rodinám. Organizuje modlitby, demonstrace a petice. Nabízí přednášky a prezentace. Snaží se působit na politiky.

CSI v Súdánu V roce 1995 zahájila CSI repatriaci zotročených křesťanů a doposud jich osvobodila více než 100 tisíc. Otroci, kterých na muslimském severu Súdánu ještě několik desítek tisíc zůstává, jsou většinou vykupováni výměnou za vakcíny pro dobytek jejich majitelů. Po návratu do Jižního Súdánu obdrží lékařské ošetření, kozu a balíček potřeb do nového začátku. Vše cca za 160 USD (4 000 Kč)na osobu.

CSI v Iráku a Sýrii pomáhá křesťanům od doby, kdy se v Iráku po sesazení Saddáma Husajna v roce 2003 rozpoutalo sektářské násilí. V současnosti CSI poskytuje pomoc křesťanům a jezídům vyhnaným z irácké provincie Ninive a ze Sýrie. Počet iráckých křesťanů klesl za několik let z 1,3 mil. na pouhých asi 200 tisíc.

CSI v Nigerii aktivně působí od roku 2013 a pomáhá obětem řádění Boko Haram. CSI umožňuje dětem uprchlíků navštěvovat školu, podporuje sirotčinec a poskytuje mikroúvěry, aby mohli uprchlíci začít budovat nový život. Vedle toho CSI pomáhá vyhnancům v severonigérij­ských městech Maiduguri a Yola dodává potraviny a ošetřuje zraněné.

Dále CSI rozvíjí své projekty v Pákistánu, Indii a Egyptě – více na www.csicr.czzobrazit ostatní akce